04 Ağustos 2022, 11:04 tarihinde eklendi

Cennetini İnşa Eden Genç: Baraka Khan

Cennetini İnşa Eden Genç: Baraka Khan

İngiltere’nin Cambridge şehrinde bu sene açılan Cambridge Central Mosque’un (Cambridge Merkez Camii) haberini daha önce Avrupa’nın İlk Ekolojik Camisi başlığıyla sitemizden duyurmuştuk. Birçok açıdan ilklere sahip bu caminin yapımında emeği geçen Baraka Han’ın hikayesi ise camiye ayrı bir değer katıyor. Bugün sizlere caminin arkasındaki o samimi insanı anlatacağız.

Şu ana kadar Cambridge’deki tüm camiler farklı yapıların camiye dönüştürülmesi ile olmuştu. Bu yılın ramazan ayında açılan Cambridge Central Mosque ise şehirde cami amaçlı olarak inşa edilen ilk yapı.

1000 kişinin aynı anda ibadet edebilmesine imkan veren cami kompleksinin içerisinde medrese eğitimi verilmesi için yapılan bağımsız bir bölüm, hemen karşısında sosyal faaliyetler için kullanılacak bir kafeterya ve mutfağı yer alıyor. Cami tamamen ahşap yapı üzerine inşa edilmiş. Alt katında yaklaşık 75 araçlık bir otopark bulunuyor. Camide ayrıca cenazeler için gasilhane ve morg bölümü yer alıyor. Cambridgeli Müslümanların ihtiyaçlarına uzun yıllar cevap vermek için inşa edilen caminin iki imamı bulunuyor. Bunlardan biri Bosnalı Hafız İmam Sejad, diğeri ise Türkiye’den Hafiz İmam Ali Tos.

Cambridge Mosque 1

Cami bundan yaklaşık 9-10 yıl önce Cambridgeli Müslüman akademisyen Şeyh Abdulhakim Murad (Prof. Timothy Winter) ve meşhur sanatçı Yusuf İslam’ın girişimleriyle proje haline getirilmişti. Caminin mimarı ise Londra’nın simgelerinden olan London Eye’ı tasarlayan dünyaca ünlü Mimar Marks Barfield. Bu yılın ramazan ayında açılan cami, bölgedeki müslümanların büyük ilgisine mazhar oluyor.

Baraka Khan’ın Büyük Fedakarlığı

Cambridge’de yeni açılan camimizle ilgili bilgi almak ve görevlilerle tanışmak için eşimle birlikte camiye gittik. Bizi karşılayan Sharjil isimli görevli bize caminin yapılış sürecini, cami için yapılan bağışları, Türkiye’nin inşaat kısmında tıkanan süreçte devreye girip masrafın ve teknik desteğin büyük kısmını üstlenerek caminin açılmasına verdiği desteği anlattı.

Bu süreçte birçok kişinin çok önemli katkılarından bahseden Sharjil, bizi caminin içerisinde gezdirirken hanımlar bölümünün arka tarafında bulunan camlı kısmı gösterdi. Bu kısmın adı Baraka Khan dedi. Dikkatimizi çektiği için sebebini sorduk ve bizi derinden etkileyen o hikayeyi anlattı.

Cami 2

Baraka Khan, Cambridge üniversitesinde okuyan bir kız kardeşimiz. Cami inşa etmek için yardım toplanacağını öğrenir öğrenmez üniversite içerisinde bir yardım kampanyası başlatıyor. Kampanya hiç ummadığı şekilde ilgi görüyor ve çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan bağışçılar tam 358 bin Sterlin (yaklaşık 2,55 milyon TL) bağışlıyor. Toplanan bu tutarı camiyi yaptırmak için kurulan vakfa bağışladıktan bir süre sonra, Baraka Khan yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayı başaramıyor ve yapılmasında çok büyük katkısı olan o camiyi göremeden vefat ediyor.

Biz tam toplanan yardımın büyüklüğünü duyunca hayretimizi ifade edecekken, Sharjil’in hemen ardından Baraka Khan’ın kanserden vefatını söyleyince boğazımız düğümlendi, bir şey söyleyemedik. Artık bir şey söylenemezdi zaten.

Baraka Khan, kısacık hayatında öyle bir şey yapmıştı ki, onun bu yaptığını herhangi bir sözle ifade etmek mümkün değildi. O yüzden ben naçizane onu “kendi cennetini inşa eden genç” olarak anıyorum. Allah rahmetiyle muamele etsin.

Baraka Khan’ın cami için açtığı yardım kampanyası bugün hala devam ediyor, https://www.justgiving.com/BarakaIKhan3 adresi üzerinden yürütülen kampanyada, her geçen gün yardım miktarı artıyor ve caminin ihtiyaçları karşılanıyor.

Kaynaklar

  1. Cambridge Mosque, https://www.facebook.com/CambridgeCentralMosque/photos/a.574079292732162/1354923404647743/?type=3&theater
  2. Cami, https://www.facebook.com/CambridgeCentralMosque/photos/a.574079292732162/1360086024131481/?type=3&theater

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *