01 Haziran 2021, 17:46 tarihinde eklendi

Efsane boksörün Erbakan Hocayı Ve İstanbul Ziyareti

Efsane boksörün Erbakan Hocayı  Ve  İstanbul Ziyareti

Erbakan, Ali ve Aksay, Sultanahmet Camii'nde cuma namazında...

28 Eylül 1976’daki Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvan maçında ezeli rakibi Ken Norton’a karşı unvanını koruyan Muhammed Ali, maçının ardından İstanbul’a gelmişti. Aynı günlerde Milliyetçi Cephe hükümetinin başbakan yardımcılığını yapan Necmettin Erbakan’ın misafiri olarak Ankara’da olan Wallace Muhammed’den gelen ricayı geri çevirmemişti. Necmettin Erbakan, bu ziyaretten yaklaşık 3 yıl sonra dünyaya gelen oğluna, bu günlerin hatırası olarak “Muhammed Ali Fatih” ismini koyacaktı.

Boksun efsanesi Muhammed Ali’nin İstanbul’a geleceğini öğrenen büyük bir kalabalık, 1 Ekim 1976 sabahında erken saatlerde havalimanına akın etmişti. Hayranları, Türkiye’de genellikle sabaha karşı maçlarını izledikleri efsanenin geciken uçağını sabırla beklediler. İstanbul’a inişinde yoğun ilgiyle karşılaşan Ali’nin kısa İstanbul ziyareti yine aynı yoğunlukta devam etti.

Muhammed Ali'nin ziyareti, Türk basınında da geniş yankı uyandırmıştı.

Muhammed Ali'nin ziyareti, Türk basınında da geniş yankı uyandırmıştı.

28 Eylül 1976’daki Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvan maçında ezeli rakibi Ken Norton’a karşı unvanını koruyan Muhammed Ali, maçının ardından İstanbul’a gelmişti. Yüzündeki sıyrıklar dahi iyileşmeden Ali’nin İstanbul’a gelişi Wallace Muhammed’in ricası üzerine gerçekleşmişti.

  • Ali, aynı günlerde Milliyetçi Cephe hükümetinin başbakan yardımcılığını yapan Necmettin Erbakan’ın misafiri olarak Ankara’da olan Wallace Muhammed’den gelen ricayı geri çevirmemişti.

On binlerce kişi, Ali'yi görmek için Sultanahmet Meydanı'nı doldurdu.

On binlerce kişi, Ali'yi görmek için Sultanahmet Meydanı'nı doldurdu.

Kısa süreli gezisinde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Dolmabahçe, Kanlıca gibi yerleri gezen efsane, sürekli olarak yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Necmettin Erbakan, MSP’li Bakan Hasan Aksay ve Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş’le birlikte Sultanahmet Camii’ne cuma namazı kılan Muhammed Ali’nin oldukça duygulu anlar yaşadığı gözleniyordu.

Necmettin Erbakan ile kucaklaştığında ilk defa bir “beyaz” liderle kucaklaştığını söyledi.

Ali, kendisi için toplanan kalabalığı selamlarken...

Ali, kendisi için toplanan kalabalığı selamlarken...

Sultanahmet Meydanı’ndaki kalabalık ilk defa bir maç için değil, Müslüman olduğu için toplanmıştı. Necmettin Erbakan ile birlikte bir kamyonetin üzerine çıkan Muhammed Ali, kalabalığı selamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRM. Luther King barışı, Malcolm X adaleti öne çıkardı

Ali, "İlk kez bir beyaz liderle kucaklaştım" dediği Necmettin Erbakan'la.

Ali, "İlk kez bir beyaz liderle kucaklaştım" dediği Necmettin Erbakan'la.

Necmettin Erbakan, bu ziyaretten yaklaşık 3 yıl sonra dünyaya gelen oğluna, bu günlerin hatırası olarak “Muhammed Ali Fatih” ismini koyacaktı.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *