31 Mayıs 2021, 09:55 tarihinde eklendi

İslami Biyografik Film ve Belgesel Tavsiyesi

İslami Biyografik Film ve Belgesel Tavsiyesi

İslami Biyografik Film ve Belgesel Tavsiyesi

8. Ömer Muhtar

İtalyanlara kaşı verdiği mücadele ile ünlenen Libyalı mücahit ve lider Ömer Muhtarın hayatını konu alan filmdir.

Film objektif bir biçimde yapılmıştır ve izlenmesini tavsiye ederim, başrol olarak Anthony Quinn yer almıştır.

 

7. Darfur

Film aslında aksiyon filmi olarak çekilmek istenmiştir ancak çoğu kişinin bilmediği Darfur olayları hakkında da ipucu vermektedir. Darfur’da yaşanan iç çatışmada 200 binden fazla insan hayatını kaybetmişti ve film de onu konu almaktadır. Amerikalı bir gazeteciyi anlatan filmde bazı yerlerde ABD propagandası olsa da izlenebilir.

 

6. Cezayir Bağımsızlık Savaşı

1950’li yılların 2. dönemini anlatan filmde Fransız sömürgesi altında bulunan Cezayir’in bağımsızlığını almasını konu almaktadır. Fransa devleti tarafından terör örgütü kabul edilen Cezayir direniş örgütü FLN’nin 4 liderinin yakalanması etrafında dönen hikayenin, işgal altındaki bir milletin direnişi resmediliyor. Direniş silahlı mücadeleyi sürdürürken, yönetmen silahlı mücadelenin meşrutiyetini ele almaktadır.

 

5. Libya'nın Çöküşü: 'Zenga Zenga'

Bu belgesel 42 yıl boyunca Libya’yı yöneten Muammer Kaddafi’nin devrilişini ele alıyor . İsmini Kaddafi’nin katıldığı bir TV programında ‘Zenga Zenga’ sokak sokak deyiminden almaktadır. Muammer Kaddafi’nin “Ben sizin babanız değil miyim?” sözü ile tamamlayan belgesel tüm objektif yönüyle Libya’yı ve sonunu ele alıyor.

 

4. Beyaz Kasklılar

Suriye’deki iç savaşın arka planındaki kişilerden oluşan yardım kuruluşu Beyaz Kasklılar (White Helmets)’in çalışmalarını konu alan belgesel türünde bir filmdir.

 

3. Gazze: Sağır Dünya

Filistin’de çekilmiş olan Al Jazeera belgeselinde Gazze’deki engelli bireylerin işgal ve saldırı altındaki yaşamları konu edilmiştir.

 

2. Meydan

Mısır’da gerçekleşen devrimin serüvenini ele almaktadır. Mübarek’in devrilişinde yer alan 6 farklı göstericinin gözünden mübarek diktatörlüğünün son bulması ve seçimle seçilen Muhammed Mursi ve kardeşler teşkilatının düşürülmesinde yer alan grupları ele almaktadır. Filmde solcu kesimin ön planda tutulmaktadır ve kardeşler teşkilatı itham altında bırakılmaktadır.

 

1. Malcolm X

Ve listemizin son maddesinde Malcolm X var. Malcolm X Amerika’da doğan zenci bir çocuktur. Diğer kardeşlerine göre daha açık tenli olduğu için dikkat çekmektedir. Malcolm henüz küçük yaşlarda iken babası sağcı beyazlar tarafından vahşice öldürülür ve diğer kardeşleri de yetimhanelere dağıtılır. Henüz genç yaşta Harlem sokaklarında çete işlerine bulaşan Malcolm kısa süre sonra yakalanır ve ceza evine götürülür. Burada Müslüman olan Malcolm X Elijah Muhammed’in öğretilerine tabi olur. 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *