31 Mayıs 2021, 15:17 tarihinde eklendi

Malcolm X’ten Slogan Niteliğinde 12 Tavsiye

Malcolm X’ten Slogan Niteliğinde 12 Tavsiye

Bismillah.

Amerika’da haksızlığı uğrayan Afrika asıllı, halkın gür sesi olan Malik al Shabazz ya da bilinen adıyla Malcom X’in slogan niteliğinde 12 sözünü sizler için derledik. 

Malcolm’un yaklaşık 60 yıl önce söylediği bu önemli sözlerin bugün bu yazıyı okuyup, tavsiyelerine kulak verenlere de yollarını aydınlatan birer ışık görevi görmesini temenni ediyoruz.

1. İlke Sahibi Olmak

Eğer bir şey için dimdik durmazsanız herhangi bir şey için düşersiniz. 

 

2. Kitapların Gücü

İnsanlar tek kitabın bile bir insanın hayatını değiştirmeye yetebileceğini bir türlü fark edemiyorlar.

 

3. Eğitimin Kıymeti

Eğitim, geleceğe alınmış bir pasaporttur. Gelecek, onun için şimdiden hazırlananların olacaktır.

 

4. Mazlumlar ve Zalimler

Zaman ve hakikat, ezilenlerin yanında ve zalimlerin ise karşısındadır. Bundan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

 

5. Medya

Medya dünyadaki en güçlü şeydir. Masumları suçlu, suçluları masum gösterme gücüne sahiptir. Çünkü kitlelerin zihinlerini kontrol edebilir. Basın, imaj oluşturma konusunda o kadar güçlüdür ki, kurbanı suçlu, suçluyu ise kurban gibi gösterebilir. Basın güvenilmezdir.

Eğer dikkatli olmazsanız; gazeteler, size zalimleri sevdirerek mazlumlardan nefret ettirecektir. 

 

6. İslam Dünyaya Ne Teklif Ediyor?

Amerika’nın İslam’ı anlaması gerekiyor. Çünkü İslam, toplumdan ırkçılık problemini silebilecek tek dindir. 

İslam dünyasındaki seyahatlerim boyunca, Amerika’da “beyaz” olarak tanımlanan insanlarla tanıştım, konuştum hatta onlarla yemek yedim. Ama “beyaz” fikri İslam sayesinde onların kafasından tamamen çıkmıştı.

Amerika’nın ırkçılık belasından kurtulabilmesinin tek yolu İslam’dır. 

 

7. Şiddet

Şiddet’ten yana değilim. Şiddeti savunmuyor ya da onaylamıyorum. Herkes hedeflerine barışçıl yollardan ulaşmak ister. Ama aynı zamanda realistim. Bu ülkede siyahlar, şiddete başvurmamaları istenen tek kişiler. 

 

8. O'nu Kalbinizden Çıkarmayın.

Allah çeşitli vesilelerle, her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size, yeter ki O’nu gönlünüzden hiçbir zaman çıkarmayasınız.

 

9. Dinle

Dinlemesini bilmek de bir sanattır. Birisi konuşurken onun sesinin akışını can kulağıyla dinlerim. Samimiyetini anlıyorum böylece.

 

10. Hata Yapmaktan Korkma

Büyüklerin çocuklardan alacağı bir ders vardır; başarısızlığa uğramaktan utanmamak, toparlanıp bir daha denemek. Ama büyükler olarak bizim çoğumuz öylesine korkak, öylesine çekingen, öylesine ‘temkinli’ ve bu yüzden de öylesine içine kapanık ve öylesine yüreksiziz ki, birçok insanın başarısızlığa uğramasının nedeni işte bundan başka bir şey değildir. Orta yaşlıların pek çoğu başarısızlıktan kendilerini emekliye ayırmışlardır çoktan.

 

11. Zihnine İtina Göster

Benim, bugün hâlâ kafa düzlettiren Siyah erkeklerle ve Beyazlara benzeyebilmek için renk renk peruklar takan Siyah kadınlarla ilgili, kendi tecrübelerime dayanarak söyleyeceğim bir şey var: Bu insanlar saçlarına gösterdikleri itinanın yarısını kafalarının içindeki beyinlerine gösterselerdi, durumları şimdikinden bin defa daha iyi olurdu.

 

12. Önce Kendini Düzelt

Öyle sanıyorum ki, başkalarına çeki düzen vermeye çalışan bir kimse, herkesten önce kendisine bir çeki düzen vermesini öğrenmelidir.

 

Kaynaklar

| www.muslimvillage.com
| Alex Haley, Malcolm X, İnsan Yayınları

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *