04 Ağustos 2022, 11:26 tarihinde eklendi

Misyonerlikten İslam Davetine: Musa Bangura

Misyonerlikten İslam Davetine: Musa Bangura

 

Çok ilginç bir hikayeden bahsedeceğiz sizlere. Hikayenin kahramanı Musa Bangura, misyonerlik için yaşarken Müslüman oldu. Atlas Okyanusu’nun kıyısındaki bir ülkede yaşıyor. Nerede mi? Dünyadaki elmas yataklarının %80’ine sahip olmasına rağmen en fakir ülkelerden biri sayılan Sierra Leone’da.

Bu güzel insan Musa Bangura (İslam’la şereflenmeden önce Moses Mark Bangura). Kilise okulunda büyüyen ve genç yaşlarda rahip olan birisi. Dini anlatma konusundaki yeteneğini fark eden babası onu Nijerya’ya Evangelist okuluna gönderdi. Orada Müslümanları nasıl Hristiyan yapacağına dair eğitimler aldı. Kilisenin ev, araba, maaş hatta evlilik desteğinden sonra ona düşen sadece Müslüman köylerdeki insanları Hristiyan yapmaktı.

Hayatını misyonerliğe adayan bu insan o sıralar şu ayetten elbette haberdar değildi.

HİDAYETİ BULMUŞ OLANLARA GELİNCE; (ALLAH) HİDAYETLERİNİ ARTIRMIŞ VE TAKVALARINI VERMİŞTİR.” (MUHAMMED SURESİ, 17. AYET MEALİ)

İlginç Bir Rüya ve Kapılar Aralanıyor

Bangura bir defasında kendisini çok etkileyen bir rüya görür. Rüyasında bir adam ona:

“NEDEN KARANLIKTA ISRAR EDİYORSUN, NEDEN AYDINLIĞA ÇIKMIYORSUN, NEDEN İNSANLARI KARANLIĞA ÇAĞIRIYORSUN?” DİYE SORAR.

Bu rüyadan çok etkilenen Musa Bangura soluğu papazın yanında alır ve ona halini arz eder.

Papazın cevabı ise: “Sen çok etkili bir rahip olduğun için şeytan seninle uğraşıyor, aldırma.” şeklinde olur. Fakat bu rüyalar bitmez ve Musa aldığı cevaptan tatmin olmaz. Bu sefer de çocukluk arkadaşı olan bir imama gider. Rüyasının tabirini sorduğunda ise aldığı cevap Musa’yı çok şaşırtır.

“KARDEŞİM, ALLAH SENİ HİÇBİR ARACI OLMADAN DİNİNE DAVET EDİYOR, HALA NEDEN BEKLİYORSUN?”

Bu Musa için bir işarettir ve o anlamlandıramadığı rüyaların sırrını artık çözmüştür. Elbisesini çıkarır, temizlikten sonra camiye gider. Günlerden Cumadır, Bangura’yı gören cemaat hem çok şaşırır hem de sevinçten ağlar. Musa Bangura, o Cuma vaktinde şehadet getirir ve Müslüman olur.

Müslüman Olduktan Sonra Sorduğu İlk Soru

Musa Müslüman olmuştur ama bunun sadece lafta kalmaması gerektiğini bilen sorumluluk sahibi bir şahsiyettir ve ilk sorduğu soru şu olur:

“BUGÜN BENİM MÜSLÜMAN OLARAK İLK GÜNÜM. SÖYLEYİN BEN İSLAM İÇİN NE YAPACAĞIM?”

Peki, Musa bu sözlerinde ne kadar samimiydi acaba? Bu sorunun cevabını da başkent Freetown’daki toplantıda görmek mümkün. Musa oturum başkanı olarak katıldığı bu toplantının açılış konuşmasında şunları haykırır ve salonu terk eder.

“BEN ARTIK NE BİR RAHİP NE DE BİR HRİSTİYANIM. BEN BUGÜNDEN İTİBREN BİR MÜSLÜMANIM.”

Toplantıdaki rahiplerden birisi de onun kardeşidir ve meclise şöyle der: “Siz onun ne kadar yetenekli biri olduğunu biliyorsunuz, eğer onu ortadan kaldırmazsak ülkemizde Hristiyan kalmaz.”

Bu infaz kararını annesi Musa’ya ulaştırır. Ardından onu yıldırmak için kilise, Musa’nın tüm mal varlığını elinden alır, onu eşi ve çocuklarından alıkoyar. Bunların hiçbiri Musa’yı vazgeçirmez çünkü o bir mü’mindir ve Allah’a teslim olmuştur.

Daha sonra Musa, Müslüman Alimler Birliği Başkanı Şeyh Mustafa’nın yanına sığınır. Altı ay kadar onun yanında gizli kalır. Bu süreçte de İslami eğitimini tamamlar. Altı ayın sonunda Şeyh Mustafa, ülkenin ünlü papazlarına mektuplar yazarak şunu bildirir:

“ŞİMDİYE KADAR SİZ BİNLERCE MÜSLÜMAN’I HRİSTİYAN YAPTINIZ, BİZİM SESİMİZ ÇIKMADI. FAKAT BU ADAMIN ÖLDÜRÜLMESİ BİZİM İÇİN SAVAŞ SEBEBİDİR.”

Papazlar bu duyurudan çekinirler ve güvenlik sözü vermek zorunda kalırlar.

Güçlü Bir Aslan Gibi Tekrar Meydanlarda

O günden sonra Musa Bangura, İslam davetçisi olarak meydanlardadır. Bir bisikletle tek tek köyleri dolaşmaya ve insanları İslam’a davet etmeye başlar. Hatta rahipken ilk Hristiyanlaştırdığı köy olan Makeni’den başlar bu davet hareketine. Köy köy dolaşarak bu işin çok zor olacağını anlayan Musa, papazlarla münazara programları düzenlemeye başlar. Söylediğine göre bu programlardan sonra 650 papaz ve cemaatlerinden birçok kişi İslam’a girmiştir. Münazara sloganı şudur:

“EĞER BEN KAZANIRSAM SİZ MÜSLÜMAN OLACAKSINIZ, SİZ KAZANIRSANIZ BEN HRİSTİYAN OLACAĞIM.”

Musa’nın hikayesi ve münazaraları hızla yayılır. Türkiye’den bazı hocalar da onunla tanışmak için ziyarete giderler. Sohbet esnasında bir kişi “İnsanoğlu unutur, yanılır. Sen nasıl dinini bu şekilde pazarlık konusu yaparsın?” diye sorar. Musa’nın cevabı çok manidardır.

“EY İMAN EDENLER! EĞER SİZ ALLAH’A YARDIM EDERSENİZ (EMRİNİ TUTAR, DİNİNİ UYGULARSANIZ), O DA SİZE YARDIM EDER VE AYAKLARINIZI SAĞLAM BASTIRIR.” (MUHAMMED SURESİ,7. AYET MEALİ)

İslam Daveti Gittikçe Büyüyor

“Bu memlekette papaz bırakmayacağım.” diyerek İslam davetine devam eden Musa Bangura, Müslümanlar’ın yokluk içinde olduğunu fark eder. Ardından “Why Islam? adıyla bir yardım teşkilatı kurar ve bu kurumla Müslümanlar’a maddi yardım bulmaya çalışır. Bir zaman sonra İHH, Musa Bangura’ya taksi parası adıyla bağış yapar. Musa, o tarihten sonra bisikletle değil araçla köyleri gezmeye başlar. 2012 yılında da Türkiye’ye gelir ve dönerken de yardım dernekleri ona bir minibüs hediye eder.

Günlerce Uğraştım Ama Nafile

Unutamadığı bir anısı sorulduğunda şunu anlatır:

“ÜLKEMİZDE ÜNLÜ BİR PAPAZLA KARŞI KARŞIYA GELMEK VE MÜNAZARA DÜZENLEMEK İSTİYORDUM. BİLİYORDUM Kİ ONUN MÜSLÜMAN OLMASIYLA BİRÇOK İNSAN DA İSLAM’A GİRECEKTİ. PAPAZI İKNA ETTİM, TEK BİR SORUNUMUZ VARDI. MÜNAZARANIN DÜZENLENMESİ İÇİN 12 MİLYON LEONE GEREKİYORDU. MÜSLÜMANLAR VE HRİSTİYANLAR ARASINDA YARI YARIYA ÖDENECEKTİ. DAHA SONRA BİR HRİSTİYAN 8 MİLYONU ÖDEDİ VE BİZE 4 MİLYONU BULMAK KALDI. GÜNLERCE O PARAYI BULMAK İÇİN UĞRAŞTIM AMA TOPARLAYAMADIM, SONUNDA MAALESEF MÜNAZARA İPTAL EDİLMİŞ OLDU. HALA O MÜNAZARAYA ÇIKSAM KAÇ KİŞİ MÜSLÜMAN OLURDU DİYE DÜŞÜNÜYORUM.”

Burada üzüleceğimiz nokta şudur ki; 4 milyon leone sadece 1000 dolara karşılık geliyor. Afrika’nın bir ülkesinde, yoksulluk içinde bir İslam davetçisi 1000 dolar bulamadığı için belki de yüzlerce insan İslam’ı tanıyamıyor. Bugünlerde Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde tüketim çılgınlığı devam ederken, “davet” için bütçemiz kalmıyor. Dahası bu arayıştan haberimiz bile olmuyor.

Bu ibretlerle dolu hikayeyi sizler ile paylaşıp insanlara ulaştırmak istedik. Sizler de bu güzel hikayeyi paylaşarak çevrenize duyurabilirsiniz.

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *