01 Haziran 2021, 14:49 tarihinde eklendi

Myanmar'da Müslümanlar "Çok Etnikli Danışma Komitesi" oluşturdu

Myanmar'da Müslümanlar

Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlar ülkede 1982'de yürürlüğe giren bir yasayla "devletsiz" sayılıyor.

Myanmar'da 1 Şubat'ta gerçekleşen askeri darbenin ardından darbeciler ve darbe karşıtları arasındaki çatışmalar sürerken; Myanmarlı Müslümanlar ülkede adaleti ve düzeni sağlamak için Çok Etnikli Danışma Komitesi (MMMCC) kurdu. Komitenin sosyal medya hesabından duyurulan açıklamada, MMMCC'nin kuruluşunun temel amacının Myanmar ve Arakan Müslümanlarının haklarını güvence altına almak olduğu açıklandı.

Myanmar'da Müslümanlar, ülkede demokrasiyi yeniden inşa etmek ve Müslümanların haklarını korumak için Myanmarlı Müslümanlar Çok Etnikli Danışma Komitesi'ni (MMMCC) kurdu.

 

Myanmarlı Müslümanlar Çok Etnikli Danışma Komitesi'nin temel amaçlarının başında Myanmar ve Arakanlı Müslümanların 1970'lerden bu yana yok sayılan haklarını geri kazanmak geliyor.

Myanmarlı Müslümanlar Çok Etnikli Danışma Komitesi'nin temel amaçlarının başında Myanmar ve Arakanlı Müslümanların 1970'lerden bu yana yok sayılan haklarını geri kazanmak geliyor.

Sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, MMMCC'nin kuruluş amaçları ve faaliyet planları sıralandı.

Myanmar'da askeri yönetime karşı 16 Nisan'da kurulan Ulusal Birlik Hükümeti'ni (NUGMMMCC'nin desteklediğinin belirtildiği açıklamada, "Birinci amacımız, Myanmarlı ve özellikle Arakanlı Müslümanlara yönelik politikalarında NUG'den güvence almaktır." ifadesi kullanıldı.

 

Myanmarlı Müslümanlar.

Myanmarlı Müslümanlar.

Ülkedeki Müslüman kuruluş temsilcileri ve siyasetçilerin NUG ile temas kurmasını sağlamanın da komitenin ikinci hedefi olduğu açıklamada kaydedildi.

  • Komitenin bir diğer hedefinin de 1982'de Myanmar ordusu tarafından imzalanan ve ülkedeki Arakanlı Müslümanları vatandaşlık haklarından mahrum eden vatandaşlık yasasının kaldırılarak, daha kapsayıcı yeni bir vatandaşlık yasasının hazırlanmasını sağlamak olduğu açıklandı.

Açıklamada, komitenin NUG'u meşru hükümet olarak tanıdığı ve NUG'un uluslararası camiada tanınması için her türlü destekte bulunacağı kaydedildi.

Komiteye ilişkin konuşan MMMCC Sözcüsü Kyaw Soe Win, komitenin Müslümanların haklarını savunmanın yanı sıra kapsayıcı bir bünyeye sahip olacağını vurgulayarak "Müslümanlara yönelik politikalarını tanımlama ve netleştirme konularında Ulusal Birlik Hükümeti'ne yardımcı olmayı amaçlıyoruz." dedi

  • 1982 vatandaşlık yasasını "Nazi kanunları" olarak tanımlayan Win, "NUG'un bu yasayı bir an önce kaldırması ve Burma'nın, yeni yönetim altında tüm vatandaşlarına eşit haklar tanıyan bir ülke olması için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar'da ordu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hâl ilan etmişti.

 

Myanmar ordusu, 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Myanmar ordusu, 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Myanmar ordusunun darbe karşıtlarına müdahalesi sonucu 840 kişi hayatını kaybetti. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *