31 Mayıs 2021, 08:54 tarihinde eklendi

Nouman Ali Khan’dan Hayatınıza Yön Verecek 20 işaret

Nouman Ali Khan’dan Hayatınıza Yön Verecek 20 işaret

1 - Allah senin ruh haline müdahale eder. Sana tekrardan huzur verebilir. Endişe, korku, keder, öfke, hangi duyguyu yaşamışsan, hangi duygu seni perişan ettiyse, Allah o yarayı senden tümüyle kaldırabilir.

2- İblis kelimesi İblaas kelimesinden gelir ki bu da umudunu kaybetmek demektir. Dolayısıyla umudunu kaybetmek Şeytan'ın bir karakteridir. Şeytan, inananların üzüntülü olmasını ister. Üzülmek, Şeytan'dan mü'minlere karşı yapılan düşmanca bir saldırıdır.

3- Allah sürekli yolda olmanı istiyor. Sürekli mesafe kat etmeni… Senden mükemmellik beklemiyor. Senden mükemmellik bekleyen yalnızca insanlardır.

4- Hayatın boyunca hata yaptıysan, hatta bugün namaza gelmeden önce bile hata yaptıysan, Cehenneme gideceğini düşünme. Gitmeyeceksin! Kim sana cehenneme gideceğini söyledi. Hala yaşıyorsun. Hala tövbe etme fırsatın var. Allah hala nefes alamana izin veriyor Bu demek oluyor ki, Allah hala kendine gelmeni istiyor.

5- Allah'ın bir emriyle karşılaşınca “Allah’ım, benim bunu yapacak gücüm yok.” Şeklinde tepki veren insanlar var. Vermeniz gereken tepki, “Allah’ım, bana ihtiyacım olanı ver; böylece onu yapabileyim. Senin yardımınla, başarırım.” Olmalı.

6- Eğer erken yatmayı ve sonrasında da erken kalkmayı alışkanlık haline getirebilirsek, gerçekten sabah namazı vaktinde okunan Kur’an’ın hakkını verirsek, size garanti verebilirim… Kendi hayatımda bunu yaşadım. Bir kere bunu alışkanlık haline getirdiğinizde faydalarını görmeye hemen başlayacaksınız. Anında olmasa da gününüzün, modunuzun, başarabildikleriniz değiştiğini göreceksiniz.

7- Materyalizmin gerçek çözümü, Allah’ın kitabını anlamaktır. Kendiniz için Allah’ın kitabını anladıkça, artık maddecilik ile ilgilenmeyi bırakırsınız. Materyalizm sizi tatmin etmez, boş bırakır. Kur’an size daha önce hissetmediğiniz keyfi vermeye başlayacaktır.

8- Allah kendisine öğretmen diyorsa kim öğrenci olmayı reddedebilir ki? 70 yaşında mısınız? 7 yaşında mısınız.? Hiç Fark etmez. Şimdi başlayın! Ey Allah’ım sen kendine öğretmen dedin; ben de Rahman’ın öğrencisi olmak istiyorum, deyin.

9- Sıra Kur’an’a gelince tembel olmayalım. Kur’an ile pasif bir ilişkimiz olmasına izin vermeyelim ki, bu sayede her namaz hayat bulsun. Namazın dışında da elimizden gelenin en iyisiyle onun dilini ve manasını anlamaya çalışalım. Söz veriyorum; Allah size kapılarını açacak.

10- Kur'an talebeleri, Kur'an ezberi yapmalı. Günde bir ayet ya da haftada bir sûre olabilir bu. Ama eğer bir şeyler ezberlemiyorsan, Kuran-ı Kerim talebesi olamazsın. Ben şahsen Kur'an ezberlemeye başlamadan önce hayatımda bir boşluk hissediyordum.

11- Sabır sessiz kalarak içteki nefreti körüklemek değildir. Sabır duygularınızın kontrolünü kaybetmeden size rahatsızlık veren şeyi tartışmaktır.

12- Sabrınızı sınayan insanlar birer nimettir. Onlar olmadan sabrı tecrübe edemezdiniz.

13- Sizin için hiçbir şey yapmayan insanlara olan davranışlarınız sizin asıl karakterinizdir.

14- Birini affetmek sadece başkasına yapılan bir iyilik değil; aynı zamanda kendi gönlündeki yarayı da iyileştirmektir.

15- Hanımlar kocanıza iyi davranmak zorundasınız. Kocanız için süslenin. Dışarıda zaten yeterince şeytan ve fitne var. Ve siz beyler, hanımınızı övmelisiniz, ona iltifat etmelisiniz. Hanımınıza güzel şeyler söylemelisiniz Sadece şikayet edemezsiniz! Evde biraz çaba göstermek durumundasınız. Size söylüyorum, bugün ümmetin işi bu, aileyi onarmak.

16- Kibre karşı size vereceğim son ipucu ise büyüklerinize karşı saygıdır. Sizi ne kadar aşağılasalar da… Ne kadar haksız olsalar da… Büyüklerimiz karakterimizin imtihanıdır. Bazen Allah sizi geçimsiz bir aile ile nimetlendirir. Bu Allah’ın size bir lütfudur. Zira başka türlü tevazuyu öğrenemezdiniz.

17- Eğer çocuğunuzun size bağırması için ortam hazırlarsanız, onun cehennemdeki çukurunu kazarsınız.

18- Nebevi hikmete göre temizlik durumum (elbiselerim, evim, dolabım, arabam, çantam, ofisim...) kalbimin durumu hakkında çok şey söyler.

19- Allah seni Müslüman olmakla şereflendirdi! Öyleyse, sende O'nun (Dininin) hizmetine layık bir şeyler olmalı.

20- Artık gençlerin şikayetleri bırakmasının zamanı geldi. Depresyonda olduklarını, nasıl idare edeceklerini bilmediklerini söylemeyi bırakmalılar artık. Sizler Allah’ın bu nesil için seçtiği insanlarsınız. Ve Allah; iman sancağını taşımaya en uygun insanları, en uygun nesiller için seçer. Allah’ın seçtiği insanlar sizlersiniz. Bahaneler arkasına saklanmayı bırakın.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *